Spor psikolojisi

Spor psikolojisi

   

    Spor psikolojisi, psikoloji biliminin spor alanlarındaki ruhsal-zihinsel-duygusal mekanizmaların varlığını ve durumunu inceleyen psikoloji alanıdır.

     Spor psikolojisi zihinsel kabiliyetlerin ve performansın maksimum seviyeye ulaştırılmasındaki psikolojik becerilerin geliştirilmesiyle ilgilidir bunun içinde sporcuyu sadece fiziksel aktivite yapan bir birey olarak değil, onu zihnin işleyiş tarzıyla, kişilik yapısı, duyguları, motivasyonu ve daha birçok faktörle beraber bir bütün olarak ele alır.

    Fizyoloji ilmi der ki: her normal, sağlıklı insan birinci olabilir ama bu kadar insanın içinden sadece bir kişi birinci olabiliyor, neden? Farkı getiren şey kişinin düşünce yapısı, kişilik özellikleri ve yaklaşım tarzı oluyor işte burada fizyoloji artık işi psikolojiye devrediyor.

  Sporda ve günlük hayatta bazen her şey istediğimiz gibi gider bazen de aksi durum söz konusu olur. Peki, güç, hız ve dayanıklılık gibi fiziksel kabiliyetlerimiz nasıl kalıcı ve sürdürülebilir olabilir? Cevap zihnin işleyişinde saklıdır. Spor psikolojisi insan beyninin çalışma şeklini ve spora etkisini incelemeye alır ve sporcuların zihinlerini kontrol etmelerinde, fiziksel kabiliyetlerini en iyi şekilde kullanmalarında ve yüksek başarı seviyelerine doğru yönelmede gerekli araçları sunar.