12 Nisan 2 sporda basari

sporda basari

Hareket hayat uzatır....

   ​    Başarı vücutta belirli hormonların salgılanmasına sebep olur ve vücut buna alıştığında madde bağımlılığında ki gibi devamlı tekrar etmek ister, bu güzel bir tetikleyicidir.

      Sporda başarının devamlılığı için sporcuların diğer insanlar gibi spor dışında tatmin edici bir hayata sahip olmaları önemlidir eğer kişisel düzeyde mutlu değillerse bu sportif performanslarına da büyük ölçüde zarar verir, başarılı bir antrenman ve rekabet için sporcular hem zihnen hem bedenen mutlu olmalılar.

        Ayrıca sporculardan beklenen başarı seviyesi artıkça sporcuda oluşan stres de o derece artmaktadır, örneğin sporcu ulusunu temsil ettiği bir müsabakaya katılmışsa,  kaygı ve stresi çok fazla olabilmekte çünkü sadece kendisini değil bir ulusu temsil etmekte ve koca bir ulusun umutlarını sırtlanmış hissetmekte bu durum performansını ister istemez etkileyecektir.

     Çocuk sporlarında ise başarıya bakış açımız yetişkin ve profesyonel sporcuların durumundan farklıdır, burada hedef 1. olmak değil, amaç oyun olmalı çünkü spor yapmak başlı başına çocuklara çok olumlu katkılar sağlar; sosyalleşme, rekabet etmeyi öğrenme, iletişim kurma becerisi kazandırma vs… bundan dolayı gelişim çağındaki çocuklar için sadece sporla meşgul olmak kişilik gelişimi açısından başlı başına bir hedef olarak yeterlidir.

 

 

*** Makale psikolog Cevher DEMOOGLU tarfından kaleme alınmıştır. Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.

Okuma : 6158